Naastrehve kasutavad autod tekitavad Tallinnas talvehooajal iga tänavakilomeetri kohta 300 kg ja linnas kokku ligikaudu 300 tonni tervistkahjustavat tolmu. Tolm omakorda kahjustab meie tervist, kuna selle sissehingamine aitab kaasa südame- ja kopsuhaiguste tekkele.
Igal sügisel on sõidukijuhid küsimuse ees, kas valida lamell- või naastrehvid. Paljud valivad just naastrehvid, kuna nendega sõites oleks justkui turvalisem. Samas on lamellrehv tavaolukordades sama hea või isegi parem, kuna on vaiksem.
Kui sõidad rohkem mägistel ja jäistel teedel võib naastrehvi kasuks otsustamine mõistlik valik. Valdavalt linnasõite tehes võiks esmalt just lamellrehvide seast sobivat mudelit otsida. Terve elu naastrehvidega sõitnuna võib selline valik esialgu hirmutav tunduda, kuid enne kui pole proovinud ei tasu ennatlikke järeldusi teha.
Säästa tervist
Elektrilaenguga täidetud rehvide ülespaisatav tolm lendleb õhus kauem. Seega on ka suurem võimalus need endale sisse hingata. Allergiad, põletikud, ninasõõrmetesse tekkivad tolmukoorikud ja haavandid on selle protsessi tulem, mida kipume kergekäeliselt unustama, kuna inimese silm lendlevat tolmu ei näe.
Mõne mikromeetrise läbimõõduga osakesed satuvad hingamisel kopsudesse ja tekitavad seal põletikke ja mõjutavad seetõttu meie tervist.
Uuringud on näidanud, et 75 protsenti pealinna piirkonna tänavatolmust tuleb just naastrehvide kasutamise tõttu.
Lamellrehv säästab
Naastrehvid ei kahjusta mitte ainult meie tervist vaid kulutavad ka maksuraha. Naastrehvi naelad kahjustavad ja murendavad teekatet, mis omakorda suurendab teede taastusremonditööde järele. Lamellrehvide kasutuselevõtul suudaks linnad/vallad säästa maksumaksja raha, mis praegu kulub remonditöödele.
Paljud riigid on naastrehvid täielikult või osaliselt keelustanud just teekatte kahjustamise pärast. Eestis ja Skandinaavias ning teistes põhjapoolsetes riikides on veel naastrehvide kasutamine lubatud.
Eestis on olukord siiski aasta-aastalt paranemas. If kindlustuse viimase uuringu järgi kasutab 55 protsenti juhtidest sel talvel just lamellrehve. Aasta varem eelistas 62 protsenti Eesti juhtidest sõita naastrehvidega ja 37 protsenti lamellrehvidega.
Järgmist rehviostu tehes tee õige valik ja pea meeles, et see on oluline nii sinu tervise kui ka teede seisukorra seisukohast. Ohutut liiklemist!
Loe lisaks: Talverehvide kasutamine Euroopas – naastrehvid mõnedes riikides rangelt keelatud